Koloidné železo

Nano železo

 

Aké sú pozitívne účinky Nano železa?

  • pomáha pri anémii (chudokrvnosti)
  • napomáha zdravej krvi
  • je silným antioxidantom
  • zvyšuje výkon
  • zvyšuje energiu
  • zlepšuje metabolizmus
  • má mnoho ďalších pozitívnych účinkov

Železo má spomedzi všetkých mikroživín najdlhšiu a najlepšie popísanú históriu. Je kľúčovým prvkom pre metabolizmus takmer všetkých živých organizmov. Pre ľudí je železo základnou stavebnou zložkou pomáhajúcou štiepeniu stoviek bielkovín a enzýmov.

Nedostatok železa je najčastejším výživovým nedostatkom na svete. Najčastejšie sa vyskytuje u menštruujúcich či tehotných žien a starších batoliat. Nedostatok železa môže byť spôsobený jeho nedostatočným príjmom, nedostatočným vstrebávaním alebo nadmernou stratou krvi. Ak naša strava neobsahuje dosť železa, na doplnenie sa využívajú jeho zásoby v tele. Ako sa však zásoby železa vyčerpávajú, klesá hladina hemoglobínu – čím vzniká stav známy ako anémia, čiže chudokrvnosť. Tá spôsobuje únavu, opuchnutie jazyka, oslabený imunitný systém, oslabené duševné zdravie, narušený sociálny vývin u detí, narušenie regulácie telesnej teploty.

Železo má v tele mnoho rôznych funkcií. Asi 65 až 75 percent železa sa nachádza v krvi vo forme hemoglobínu. Hemoglobín je bielkovina v červených krvinkách, ktorá prenáša kyslík do telových tkanív. Myoglobín, zložka, ktorá prenáša kyslík do svalových buniek, takisto potrebuje železo. Navyše železo sa podieľa  na chemických reakciách, ktoré v tele vytvárajú energiu. Akékoľvek nadbytočné železo sa v tele ukladá ako rezerva.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa – jedným z najčastejších výživových nedostatkov na svete. Niekoľko skupín ľudí je vystavených zvýšenému riziku nedostatku železa, vrátane detí a adolescentov, tehotných žien, žien v plodnom veku, atlétov a ďalších dospelých.

Najväčšia potreba železa nastáva počas rastu a v obdobiach straty krvi. U malých deti, adolescentov a tehotných žien sa potreba zvyšuje kvôli rastu, ku ktorému počas týchto období dochádza. Potreba železa počas tehotenstva je taká veľká, že sa ženám odporúča užívať výživové doplnky. U žien v plodnom veku je potreba železa zvýšená kvôli stratám krvi pri menštruácii. Avšak u žien užívajúcich orálnu antikoncepciu je potreba železa mierne nižšia, pretože strata krvi pri menštruácii býva tiež menšia.

Aktívne športovkyne v prísnom tréningovom režime majú zvýšené riziko chudokrvnosti kvôli nedostatku železa. Nedostatok železa je bežný či už s chudokrvnosťou alebo bez nej; znižuje výkon športovca a často nie je pri bežnom krvnom teste rozpoznaný. Schopnosť prenášať kyslík do svalových buniek pomocou hemoglobínu je ohrozená (čím sa obmedzuje tvorba energie),  a to je v súťažiach kľúčové. U vytrvalostných športovcov a športovcov vegetariánov môžeme pozorovať zvýšené riziko nedostatku železa. Na zaistenie optimálnych zásob železa v tele by mali športovci zvoliť stravu, ktorá obsahuje dostatočné množstvo jedál bohatých na železo a v niektorých prípadoch navštíviť lekára ohľadne odporúčaného výživového doplnku železa. Viac informácií nájdete v tabuľke 9.362, Výživa pre športovcov.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú seniori. Tí by mali konzumovať dostatočné množstvo jedál bohatých na železo a obzvlášť si dať záležať, aby do svojho jedálnička zahrnuli vitamín C, napríklad džús s hriankou či cereáliami, alebo ovocie na raňajky. Konzumáciou jedál v tejto kombinácii je možné zvýšiť vstrebávanie železa. Viac informácií nájdete v tabuľke 9.322, Výživa a starnutie.

Nano železo

Veľkosť častíc je dôležitou podmienkou pre správne vstrebávanie minerálov, keďže základné fyzikálne zákony hovoria, že čím menšia je častica, tým väčší je jej relatívny povrch. Tento povrch telo využíva na rozloženie a vstrebávanie živín. Čím väčší je tento povrch, tým lepšie môžu byť živiny využité.

Nano železo sa so svojimi extrémne malými časticami vstrebáva omnoho lepšie než tablety či prášky. Nano železo je teda riešením pre ľudí s poruchami trávenia, pri ktorých je narušené vstrebávanie vitamínov a minerálov. Pri tomto stave je nano železo ideálnym riešením. Pred prehltnutím na chvíľu podržte tekutinu v ústach, minerál tak vstúpi do tela priamo a môže okamžite začať účinkovať.

Zo všetkých výživových doplnkov sa práve nano železo ukázalo ako najúčinnejšie.

Produkty Health Factory

Objavte novú generáciu minerálnych vôd

Nano Železo 1 l

Nano Striebro 1 l

Nano Železo 200 ml

Nano Striebro 1 l